o nas

myZ wykształcenia jesteśmy mikrobiologami biologami molekularnymi, z zamiłowania i pasji podróżnikami. Kuba prowadzi największą w Polsce hodowlę owadów, Ania jako absolwentka ZPAF profesjonalnie zajmuje się fotografią. Jeździmy razem po świecie od ponad piętnastu lat, przez ten czas odwiedziliśmy ponad dwadzieścia krajów na 4 kontynentach, za każdym razem starając się dotrzeć w miejsca dzikie, położone z dala od uczęszczanych szlaków. Od zawsze fascynowały nas plemiona i tradycyjne społeczności, które przetrwały w odizolowanych rejonach świata. Podróż na Papuę, jesienią 2005 roku, była dla nas  objawieniem, trwający zaledwie nieco ponad tydzień pobyt na Nowej Gwinei zaowocował prawdziwą pasją. Znaleźliśmy miejsce, o którym marzyliśmy od dawna. Dlatego wracamy do Papui co roku. W 2006 roku wyruszyliśmy na blisko miesięczną wyprawę przez tereny bagien namorzynowych na południu wyspy, szukając śladów tradycji rzeźbiarskiej – w czasie podróży przez tereny Asmat udało nam się zgromadzić pokaźną kolekcję etnograficzną dla Muzeum Azji i Pacyfiku – wystawianą w 2008 roku w ramach wystawy „Ludzie, duchy, drzewa” w Galerii Azjatyckiej. W 2007 roku wyruszyliśmy na trekking przez góry na wschód od Doliny Baliem. Pokonaliśmy płaskowyż Ellit, by dotrzeć do terenów plemienia Yali. We wsi Piliam udało nam się udokumentować ceremonie towarzyszące kremacji ap suon – wodza wioski – reportaż ukazał się w grudniu 2008 roku w National Geographic Polska. Nasze teksty o Papui ukazywały się m.in. w Poznaj Świat i  Focus.

Za te trzy wyjazdy otrzymaliśmy prestiżową nagrodę KOLOS 2007 w kategorii podróże –> www.kolosy.pl.

Rok 2008 to kolejna wyprawa do Doliny Baliem. W 2009 po raz kolejny odwiedziliśmy tereny plemienia Korowai w dorzeczu rzeki Einlanden i plemię Asmat, a rok później dotraliśmy na tereny plemienia Nduga w rejonie Jeziora Habemma u podnóża masywu Trikora.

W lutym 2011 roku na zlecenie MetroFilms zoorganizowaliśmy plan filmowy w Dolinie Baliem i na terenach plemienia Korowai, na bagnach w południowej części wyspy. W obydwu lokalizacjach Krystian Matysek realizował zdjęcia do swojego autorskiego projektu „Tajemnice Miłości”.  Wraz z czteroosobową ekipą filmową dotarliśmy na tereny klanów, które nie miały wczesniej styczności z przybyszami z zewnątrz. Nasza wyprawa została wyróżniona w KOLOSACH 2012 w kategorii podróże.

Obecnie przygotowujemy wspólnie z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie kolejną wystawę, tym razem planujemy pokazać naszą, całkiem pokaźną już kolekcję rękodzieła, obiektów ceremonialnych i broni plemion Asmat i Korowai. Oczywiście wystawie będą towarzyszyły zdjęcia.

Na 2016 rok współnie z Tomaszem Madejem z Muzeum Azji i Pacyfiku planujemy wyprawę na tereny plemienia Una i Korowai, jednym z ostatnich szlaków wymiany kamiennych narzędzi.

W marcu 2014 roku w uznaniu za osiągnięcia w eksploracji Papui zostaliśmy członkami The Explorers Club.

Owocem tych właśnie wypraw i naszej fascynacji Papuą jest między innymi ta strona. Chcemy by stała się ona źródłem wiarygodnych i rzetelnych informacji o Papui, jej mieszkańcach, ich kulturze i sztuce…. Będziemy informować tutaj o związanych z Papuą wydarzeniach, publikacjach, wystawach i pokazach slajdów.

Ania i Kuba Urbańscy